Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Dzielnicowy Zespół Wilanów

Szanowni Państwo,

• informujemy, że w  dniu 26 maja  br. nastąpi zmiana godzin dyżuru psychologa  w Punkcie Informacyjno – Konsultacyjnym dla Dzielnicy Wilanów, zamiast 10:00 do 12:30 dyżur odbędzie się w godzinach od 13:30 do 16:00.

ALKOHOL, NARKOTYKI, PRZEMOC W RODZINIE - JEŚLI MASZ TAKI PROBLEM, ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC!

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem z alkoholem, czy innymi środkami psychoaktywnymi, jeśli jesteś ofiarą, czy świadkiem przemocy w rodzinie, możesz zgłosić się do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - Dzielnicowego Zespołu Wilanów, Punktu Informacyjno – Konsultacyjnego lub Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy - Dzielnicowy Zespół Wilanów powoływany został przez Prezydenta m.st. Warszawy na wniosek Zarządu Dzielnicy. Główne zadania, jakie realizowane są przez Zespół na rzecz Mieszkańców to:

1. Podejmowanie czynności z zakresu procedury dotyczącej orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
  2. Podejmowanie czynności w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”.
  3. Udział w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie dla Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy oraz pracach grup roboczych.

Wniosek o wszczęcie procedury zobowiązania do leczenia może złożyć każda osoba fizyczna (np. członek rodziny, sąsiad, itp.) oraz instytucja, zgodnie z miejscem zamieszkania lub pobytu osoby, której dotyczy zgłoszenie. Osoba lub instytucja zgłaszająca nie staje się stroną postępowania.

Link do DRUKU „Wniosek o wszczęcie procedury zobowiązania do leczenia” >> link

Harmonogram posiedzeń członków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - Dzielnicowego Zespołu Wilanów w roku 2022:

Styczeń               -        13 ,20, 27

Luty                     -  03, 10, 17, 24

Marzec                -  03, 10, 17, 24

Kwiecień             -  07, 14, 21, 28

Maj                      -  05, 12, 19, 26

Czerwiec             -  02, 09, 23, 30

Lipiec                  -  07, 14, 21, 28

Sierpień              -   04, 11, 18, 25

Wrzesień             -  08, 15, 22, 29

Październik         -  06, 13, 20, 27

Listopad              -  03, 10, 17, 24

Grudzień             -  01, 08, 15, 22

Posiedzenia Komisji będą odbywać się w siedzibie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Dzielnicowego Zespołu Wilanów przy ul. Franciszka Klimczaka 4, p. III,  pok. 303, 304 w godzinach 16:00-17:30.

Ponadto informujemy, iż dyżury członków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy-Dzielnicowego Zespołu Wilanów odbywać się będą:

- w każdy wtorek miesiąca w godzinach:    15.30–17.00 oraz

- w każdy czwartek miesiąca w godzinach: 17.30 – 19.00.

W trakcie posiedzeń Komisji oraz dyżurów członków Komisji czynny jest telefon kontaktowy

(22) 325 63 03.

*********************************************************************************************

TELEFON ZAUFANIA - UZALEŻNIENIA BEHAWIORALNE

Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił  telefon zaufania 801-889-880, dedykowany osobom cierpiącym z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskim.

Czym są uzależnienia behawioralne? Są to wszystkie uzależnienia, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), czyli na przykład uzależnienie od hazardu, uzależnienie od Internetu lub komputera, seksoholizm, pracoholizm, uzależnienie od zakupów czy objadania się.

Do kogo skierowana jest oferta telefonu? Do wszystkich osób, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi. Dla osób bliskich osobom uzależnionym – rodziny, przyjaciół, znajomych.

Czy to telefon dla mnie?
Tak, jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko popadło w nadmierne zaabsorbowanie internetem i komputerem, a wirtualna rzeczywistość staje się dla niego ważniejsza niż realni znajomi i przyjaciele.
Tak, jeśli granie doprowadziło Cię do kłopotów finansowych lub rodzinnych, zdarza Ci się grać do ostatniej złotówki lub pożyczać pieniądze na granie.
Tak, jeśli masz poczucie, że poszukiwanie doświadczeń seksualnych wymyka Ci się spod kontroli, podejmujesz zachowania ryzykowne dla zdrowia lub naruszające prawo. Jeśli seks przestał był przyjemnością a stał się wewnętrznym przymusem.
Tak, jeśli z powodu zaabsorbowania pracą zapominasz o ważnych uroczystościach rodzinnych i sprawach swoich dzieci. Jeśli poświęcasz pracy dużo więcej myśli, czasu i energii niż realizowaniu pasji, rozrywkom, sportowi i związkom z partnerem, dziećmi, rodziną.

Działalność telefonu zaufania obejmuje:
- prowadzenie konsultacji telefonicznych dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich
- rozwijanie i udostępnianie bazy informacji o lokalnie działających specjalistach i instytucjach prowadzących terapię uzależnień behawioralnych
- prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych na temat uzależnień behawioralnych
Konsultacje telefoniczne prowadzą doświadczeni specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.

Nowy telefon zaufania 801-889-880 jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22. Koszt połączenia to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora.

Projekt uruchomienia i prowadzenia telefonu zaufania świadczącego pomoc w zakresie uzależnień behawioralnych dofinansowywany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Link do klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się poniżej

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Dzielnicowego Zespołu Wilanów

Załączniki: